11 marca 2011

Z radością ogłaszamy wszem i wobec iż www.aroundtheworld.pl objęło patronatem medialnym obchody „Roku Wagnera” a w szczególności uroczystości związane z 20 rocznicą śmierci Władysława Wagnera.


Kim był Władysław Wagner?
No właśnie, niestety niewielu Polaków zna tą wybitną postać, choć mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego roku sytuacja ta znakomicie się odmieni. I liczymy na Wasz w tym udział kochani!!!

Na początek zapraszamy serdecznie do zapoznania się z poniższym tekstem oraz zawartymi tam linkami. Tych, którzy po tej pasjonującej lekturze poczują wewnętrzną potrzebę zrobienia czegoś dobrego dla polskiej kultury i historii polskiego żeglarstwa, prosimy o kontakt z nami bądź bezpośrednio z Dobrym Duchem i koordynatorem całej akcji, Jerzym Knabe z YKP Londyn (kontakt na końcu tekstu).


Władysław Wagner i jego rocznice

       W.Wagner ma swoje poczesne miejsce w historii polskiego żeglarstwa. Tyle, że dla współczesnych żeglarzy to prawie prehistoria i obecnie mało kto o nim pamięta a jeszcze mniej o nim czyta. A był to pierwszy Polak, który opłynął świat dookoła jachtem żaglowym. Jego rejs to czas pomiędzy 1-szą  a 2-gą Wojną Światową, kiedy to rodził się  sport żeglarski w Odrodzonej Polsce i powstawał Yacht Klub Polski i Polski Związek Żeglarski..

    Skomplikowane i wielce urozmaicone dzieje jego rejsu i dalszego życia na emigracji opisał on sam w książkach „Podług słońca i gwiazd” i „Pokusa horyzontu”;  Anna Rybczyńska napisała o nim dwie książki pt. „Pod żaglami dookoła świata” i „Prawda o Władysławie Wagnerze”. A niedawno w internecie historię jego życia w pięciu odcinkach opisał kmdr Zbigniew Turkiewicz z Kanady, którą czyta się jak gotowy scenariusz filmowy. (To opinia, którą słyszałem już od kilku osób). Polecam:  


    Wagner jako pozostający po wojnie za granicą emigrant, w okresie PRL bywał raczej przemilczany, ponadto upływ czasu zrobił swoje i tak doszło do współczesnej sytuacji, że nawet wśród żeglarzy padają pytania ‘a kto to jest ten Wagner?’.

    Polscy żeglarze mieszkający za granicą mieli jeszcze okazję z nim się spotykać.  Z tego właśnie środowiska wyszła inicjatywa uczczenia jego pamięci. Pierwszy raz pomysł padł przed kilku laty na forum polskiego Bractwa Wybrzeża podniesiony przez Andrzeja Piotrowskiego z Chicago, znanego założyciela „Żeglarskiej Republiki Karaibskiej”. 

    Pod koniec roku 2010 powstała grupa organizacyjna, która zaprosiła do współpracy wszystkich chętnych. Komitet ten działa już od grudnia 2010 i są w nim przedstawiciele Bractwa Wybrzeża, Yacht Klubu Polski, Polskiej Fundacji Morskiej i żeglarskich klubów polonijnych. Zaproszenie jest nadal otwarte dla aktywnych organizatorów poprzez grupę internetową Yahoo! zwaną ‘wagnerw2012’.  Materiały informacyjne  ukazują się na stronach Bractwa (hermandaddelacosta.pl), YKP (ykp.pl), portali (tawernaskipperow.pl) i (pogoria.org), miesięcznika ‘Nasze Morze’ oraz biuletynu ‘Żeglarz’ w Nowym Jorku.

Celem działania komitetu jest:

po pierwsze - umieszczenie na Beef Island, w archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, pomnika podkreślającego, oprócz historycznego rejsu, wieloletnią tam pionierską rezydencję Wagnera. Ma to się stać w asyście polskich żeglarzy przybyłych z całego świata na przełomie stycznia i lutego roku 2012. Proszę więc przyjąć to jako zaproszenie na uroczystość i jeśli wola - rozpocząć planowanie swojego rejsu;

po drugie – ogłoszenie roku 2012 Rokiem Wagnera z racji trzech okrągłych rocznic z nim związanych: 100 rocznica urodzin (17 września 1912), 80 rocznica jego wyruszenia w rejs ze swieżo zbudowanej Gdyni (8 lipca 1932)  i 20 rocznica śmierci (15 wrzesnia 1992);

po trzecie – pobudzenie inicjatywy krajowych działaczy i  organizacji żeglarskich celem ufundowania Wagnerowi podobnego pomnika w Gdyni, w rocznicę rozpoczętego rejsu dookoła świata i przy okazji powstającego tam Muzeum Emigracji.

    Przygotowania obejmują już szereg aspektów sprawy, począwszy od oficjalnych kontaktów z władzami miejscowymi na British Virgin Island, ustalenie lokalizacji pomnika, jego artystycznego kształtu i treści polsko-angielskich napisów, logistyka jego wykonania, transportu i instalacji, zapewnienie odpowiednich funduszy na niezbędne wydatki no i zorganizowanie licznej frekwencji polskich żeglarzy z całego świata na uroczystości, włącznie z jachtami i statkami szkolnymi.   

    Względy finansowe skłaniają do konkluzji, że pomnikiem będzie najprawdopodobniej tablica z z brazu z odpowiednią do tematu płaskorzeźbą i tekstem. Jeżeli ktokolwiek o artystycznych uzdolnieniach chciałby zaproponować swoją wizję takiej tablicy (nawet bez tekstu tylko z przewidzianym na niego miejscem), organizatorzy przyjmą ją z wielką wdzięcznością...

    Dla jasności należy podkreślić, że organizatorzy zapraszają uczestników ale cała sprawa jest działaniem społecznym i oddolnym, nie ma ona budżetu ani sponsorów poza własnym wkładem pracy i środków ze strony organizatorów. Dlatego udział w uroczystości nie może być  przez nich sponsorowany i należy go traktować jako przedsięwzięcie podjęte z własnej woli i ochoty. Uważamy, że Władysław Wagner godny jest wdzięcznej pamięci ze strony żeglarzy.

    Adresem pierwszego kontaktu z organizatorami jest  ykp_knabe(at)yahoo.com lub zgłoszenie akcesu do wspomnianej powyżej internetowej grupy organizacyjnej ‘wagnerw2012’.

Jerzy Knabe                                                                                                          
Brat Wybrzeża cyfra 2
Członek Zarządu Głównego YKP.,
Komandor YKP Londyn


Mamy nadzieję, że teraz juz wszystko jasne :) Kochani, czekamy na Wasze zaangażowanie. Wkrótce podamy dokładną datę uroczystości na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (jednym z najpiękniejszych rejonów Karaibów), abyście już mogli planować Wasze przybycie. 

Uroczystości na Beef Island i "Rok Wagnera" mogą okazać się doskonałym pretekstem do zorganizowania szeregu rejsów, np.  czarterowych: z Europy na Karaiby, sezon w Raju po czym rejs powrotny.

Będziemy Was na bierząco informować o przebiegu przygotowań i jeszcze raz serdecznie zapraszamy do współudziału w organizacji!


4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Oj wcale nie jest tak, że pamięć o tym człowieku zaginęła w Polsce. "Przez Trzy Oceany" Stanisław Kosko wspomina o kpt Wagnerze i jego jachcie Zjawa 2 i spotkaniu w kanale Panamskim z Darem Pomorza w 1936 r. A także Leonid Teliga wspomina o nim w ksiażce "Samotny rejs Opty" - fakt nie bardzo mogłam znaleźć "Podług słońca i gwiazd" w księgarniach, a bardzo chciałabym przeczytać. Bardzo dziękuje za "Opowieści z morza" na pewno przeczytam.

Anonimowy pisze...

Powodzenia w szlachetnym przedsięwzięciu! Pozdrawiam

Unknown pisze...

Bardzo ciekawa biografia

ATW Project pisze...

Szanowni Anonimowi! Dziękujemy za komentarze i bardzo cenne informacje! Widzieliśmy, że książki Władysława Wagnera krążą w sprzedaży internetowej, też mamy nadzieję doczekać reedycji!
Na przyszłość prosimy o podpisywanie sie w komentarzach, gdyż tych bez imion zdecydowaliśmy się już nie publikować...
A biografia - rzeczywiście, trzyma w napieciu :) Pozazdrościć takiego chartu ducha...
Pozdrawiamy cieplo wszystkich!!!!

Patronaty...